Main content

Dotazníkového šetření bylo realizováno v srpnu až listopadu 2023 agenturou ppm factum s.r.o. Jeho smyslem bylo doplnění a rozšíření údajů získaných ze SLDB 2021 o postoje a preference české dospělé populace v oblasti bydlení. Získaná data umožňují analyzovat vliv různých faktorů (chování malých investorů, mezigenerační solidarity, investičních nálad) na poptávku po bydlení, fungování trhu bydlení a vývoj cen bydlení. V roce 2023 byl proto výzkum zaměřen především na formování očekávání a investiční chování, vztahy mezi rodiči a dětmi, změny v preferencích mezi generacemi a úroveň znalostí o fungování trhu s bydlením. Výzkum podobného rozsahu, ale s odlišným zaměřením, proběhl již v letech 2001 a 2013, což umožňuje sledování trendů v čase např. v oblasti spokojenosti s bydlením, vývoje představ o ideálním bydlení, rozsahu mezigeneračních transferů, role státu a hodnocení trhu s bydlením. Výzkum v roce 2001 byl realizován na vzorku 3 564 respondentů z dospělé české populace a v roce 2013 na vzorku 3 003 respondentů z dospělé české populace. Datové soubory a dokumentace k oběma předešlým výzkumům jsou k dispozici v Českém sociálněvědním datovém archivu.

Dotazníkové šetření vzniklo v rámci výzkumného projektu „Pragmatická ekonomická sociologie: nový most spojující sociologii a ekonomii při výzkumu bydlení“.

Šetření probíhalo od začátku srpna do poloviny listopadu roku 2023 formou osobních rozhovorů tazatele s respondentem (CAPI) za pomoci standardizovaného výzkumného nástroje (dotazníku). Samotnému sběru dat předcházelo v červenci 2023 pilotní šetření. Celkem byl proveden rozhovor s 2 019 občany staršími 18 let, trvale žijící v soukromých obydlích na území České republiky. Výzkumem nebyli pokryti lidé bez domova, lidé žijící v zařízeních, v nestandardních obydlích a lidé žijící dlouhodobě v zahraničí. Výběr respondentů byl proveden reprezentativním kvótním výběrovým postupem. Kvótní znaky zahrnovaly pohlaví, vzdělání, věk, ekonomickou aktivitu, velikost místa bydliště, region (kraj) a právní důvod užívání bytu/domu respondenta.

Nejedná se o reprezentativní výzkum využívající náhodný výběr respondentů, ale struktura výběrového vzorku by měla odpovídat struktuře dospělé populace ČR, minimálně podle výše uvedených kvótních znaků. Dílčí odchylky výběru od populace byly korigovány vážením.

Sběr dat provedla agentura ppm factum research, s.r.o. v šesti vlnách sběru dat, přičemž po každé vlně sběru byly vyhodnoceno naplnění kvót a také lokalit pro šetření. Rozhovor, při němž byl vyplněn dotazník navržený výzkumným týmem, probíhal formou osobních rozhovorů tazatelů s respondenty o průměrné délce 44 minut a mediánové délce 41 minut.

V rámci kontrol dat ze strany výzkumné agentury byly ze zpracování vyřazeny neúplné dotazníky, byla provedena kontrola filtrů (ta byla následně opakovaně provedena i ze strany výzkumného týmu a zjištěné nedostatky byly ze strany agentury dodatečně opraveny), kontrola časového snímku rozhovoru, kontrola provedení rozhovoru (formou ověření kontaktních údajů respondenta nebo alespoň existujícího čísla bankovního účtu), kontrola audionahrávek (všechny pořízené nahrávky byly pracovníkem agentury poslechnuty a byla provedena kontrola správnosti provedení rozhovoru) a konečně i kontrola plnění kvót, resp. odchylek výběrového souboru od základního souboru (tj. struktury populace dané předem připravenými kvótami převážně podle výsledků SLDB 2021).

Kontrola odchylek procentuálního zastoupení kategorií výběrového souboru (vzorku) od základního souboru (skutečné struktury dospělé české populace) byla následně provedena i řešitelským týmem. Na návrh řešitelského týmu byly výzkumnou agenturou do výsledného datového souboru doplněny dvě proměnné s váhami, jejichž účelem bylo korigovat některé odchylky výběrového souboru od základního, zejména v oblasti právního důvodu užívání bydlení (nadhodnocení podílu osob s nájemním vztahem k bytu v porovnání s podílem osob s vlastnickým vztahem k bytu nebo domu). Z analýz provedených řešitelským týmem se jako vhodnější z důvodu menších odchylek výběrového a základního souboru ukázalo použití váhy (proměnné) označené „vaha“.

Sdílet / Share this post

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn