Šetření probíhalo od začátku října do poloviny prosince roku 2020 formou dotazníku. Celkem byl proveden rozhovor s 649 respondenty a respondentkami ve věku 18–35 let, kteří žijí nebo většinu roku za běžné situace pobývají v Praze (170 rozhovorů), Pardubicích (158 rozhovorů), Brně (167 rozhovorů) a Olomouci (154 rozhovorů) - tedy v těch českých městech, které patří do skupiny obcí, kde se finanční dostupnost bydlení v posledních letech z důvodu růstu cen nemovitostí snížila nejvíce. Výběr respondentů byl proveden metodou kvótního výběru se zohledněním rozložení respondentů v rámci lokalit mapovaných měst. Města byla rozdělena na části dle logických celků (centrum, širší centrum, periferie/ okrajové části) a bylo kontrolováno jejich rovnoměrné poměrové zastoupení. V každém městě bylo náhodně vybráno 15 základních sídelních jednotek (ZSJ) s ohledem na toto základní členění (centrum, širší centrum, periferie/ okrajové části), ve kterých byly realizovány rozhovory dle kvótního předpisu vymezeného v tazatelském úkolu. Kvótní znaky zahrnovaly pohlaví, věk, vzdělání a dělení ekonomické aktivity na studující, pracující a nepracující.
Nejednalo se o reprezentativní výzkum využívající náhodný výběr respondentů a i z důvodu omezení na vybrané čtyři obce nelze výsledky zobecnit na celou populaci mladých lidí v České republice. Vzhledem ke stanovení kvót dle spolehlivých demografických dat lze výsledky, s výhradou, zobecnit pouze na mladé lidi v dané věkové skupině ve vybraných čtyřech městech.
Sběr dat provedla agentura Median, s.r.o. Rozhovor, při němž byl vyplněn dotazník, probíhal formou face-to-face setkání o mediánové délce 46 minut. Převážná většina rozhovorů byla uskutečněna osobně (564 rozhovorů CAPI – dotazování s přenosným počítačem). V důsledku zhoršené epidemiologické situace spojené s onemocněním COVID-19 bylo zařazeno i online dotazování (85 rozhovorů online CAPI), které probíhalo formou živého rozhovoru prostřednictvím platforem Skype nebo Zoom.
S ohledem na určité odchylky sebraného vzorku od cílové populace byly do výsledného datového souboru agenturou Median, s.r.o. doplněny váhy, které byly aplikovány při analýzách dat. Vážení bylo provedeno ve vlastním software agentury. Probíhalo iteračně a vycházelo z modifikovaného Deming-Stephanova algorytmu. V software byl nastaven maximální rozsah vah na 0,5-2, aby nedošlo k přílišnému snížení efektivity velikosti vzorků. Váženo bylo na pohlaví (2 kategorie), věk (2 kategorie), typ hlavní ekonomické aktivity jedince (3 kategorie). Dále pak kříženě s věkem na pohlaví.
Cíl výzkumu
Šetření bylo zaměřeno na výzkum současných kariér bydlení ve vybraných městech ČR (Praha, Brno, Pardubice, Olomouc) u věkové kohorty mladých lidí (ve věku 18–35 let), kteří aktuálně čelili prudce rostoucím cenám bydlení a poklesu dostupnosti bydlení. Cílem projektu bylo zkoumat hlavní strategie, kterými se mladí lidé vyrovnávají s problémem klesající dostupnosti bydlení na jedné straně a touhou/tlakem stát se vlastníkem svého bydlení na straně druhé. Tyto strategie, stejně jako hypotetické politiky státu, mají důležité dopady na budoucí vývoj bytového systému a obecných nerovností v oblasti bydlení, které projekt zkoumal. Projekt byl podpořen Grantovou agenturou České republiky (grant č. 19-07402S) a také základním programovým rámcem Akademie věd – Strategie AV21.
Náplň výzkumu (témata)
- Sociodemografie I (úvodní screening)
- Bydlení, preference a aspirace v oblasti bydlení
- Trvalé a skutečné bydlení
- Aspirace v oblasti bydlení a jejich pevnost
- Ideální bydlení
- Alternativy k vlastnickému a nájemnímu bydlení
- Pracovní aspirace
- Vnímání majetkových nerovností
- Temporalita
- Časová perspektiva
- Postoje – generace, responsibilizace
- Postoje – generace a mezigenerační výpomoc
- Postoje – role veřejných institucí
- Sociodemografické ukazatele II
- Rodina respondenta
- Mezigenerační transfery
- Respondent
Tiskové zprávy
Smyslem níže uvedené tiskové zprávy byla zejména prezentace vybraných výsledků zajímavých pro širší veřejnost, nikoliv výsledků testování vědeckých hypotéz. Další (podrobnější) výsledky jsou náplní odborných článků.