Zvolte jazyk

Socioekonomie bydlení

Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.

flash1

Diversity

Housing means different styles, ideas and opportunities

flash1

Knowledge

Basic and applied research

flash1

Opinion

Quantitative and qualitative sociological research methods

flash1

Housing markets

House price indices, booms and busts, fundamental factors

 
 

Publikační výstupy

Vydali jsme nebo se podíleli na vydání 13 knih, z toho 3 zahraničních. Publikovali jsme více než 50 článků v odborných (převážně impaktovaných) časopisech, z toho více než 30 článků v zahraničních časopisech.

 

Grantové projekty

Řešili jsme nebo jsme se podíleli na řešení více než 15 grantových projektů, z toho 5 projektů zahraničních. Řešení většiny projektů bylo hodnoceno jako "vynikající", za řešení projektu "Sociální nerovnosti a tržní rizika vyplývající ze spotřeby bydlení. Aktuální a žádoucí reakce fiskální a monetární politiky státu." jsme v roce 2012 získali Cenu předsedy grantové agentury ČR.

 

Konference, výzkumy

Uspořádali jsme nebo se podíleli na uspořádání 4 mezinárodních konferencí, z toho nejvýznamnější byla konference European Network for Housing Research 2009. Realizovali jsme 2 reprezentativní celonárodní šetření postojů k bydlení a celou řadu menších šetření a výzkumů v rámci řešení grantových projektů.

 

studie2 final titulka thumbVydali jsme studii Sunega, P., P. Kubala, M. Lux, M. Macek 2021. Faktory nadhodnocení odhadních cen: analýza rozdílů mezi kupními a odhadními cenami bytů v roce 2019. Praha: Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. 41 s. ISBN 978-80-7330-393-8. Studie je výstupem z projektu „Zvýšení transparentnosti hypotečního trhu v ČR rozšířením datové základny pro sledování a odhad cen nemovitostí“ podpořeného Technologickou agenturou ČR (TAČR) pod číslem TL03000212 a byla vydána za finanční podpory Strategie AV21.

Jejím obsahem je porovnání výše kupních a odhadních cen bytů v roce 2019 a analýza hlavních faktorů vysvětlujících případné rozdíly mezi nimi. Kupní ceny byly získány z evidence Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (dále jen ČÚZK), odhadní ceny pak ze zdrojů České spořitelny, a.s. (dále jen ČS), která byla zároveň aplikačním garantem projektu. Tato část studie úzce navazuje na svou první část s názvem „Datové zdroje pro srovnání kupních a odhadních cen nemovitostí“, která zahrnovala detailní představení a popis struktury obou datových zdrojů použitých pro analýzu. Cílem této části studie je především pokusit se odpovědět na otázku, jaké byly hlavní faktory v pozadí rozdílů mezi kupními a odhadními cenami bytů v ČR v roce 2019, v jakých segmentech trhu se tyto rozdíly projevovaly nejvíce a jaké by mohly být potenciální důvody těchto rozdílů.

Celá publikace je volně ke stažení na níže uvedeném odkazu.

Porovnání kupních a odhadních cen bylo provedeno s využitím tří alternativních metodologických přístupů tak, aby naše výsledky byly co nejvěrohodnější. Kapitoly v této části studie jsou proto členěny podle metodologického přístupu použitého pro srovnání cen.Náplní první kapitoly je popis výsledků porovnání kupních a odhadních cen, které bylo založeno na podrobném třídění obou datových souborů podle vybraných proměnných zastoupených v obou datových souborech v dostatečně malých geografických celcích (za okresy a okresní města). V těchto tržních segmentech (tříděních) byly zjištěny průměrné a mediánové kupní a odhadní ceny, resp. rozdíly mezi nimi, a ty byly dále analyzovány
a hodnoceny. Porovnání kupních a odhadních cen prezentované ve druhé kapitole bylo provedeno na spojených datových souborech. Ke každému bytu s odhadní cenou v datech ČS byl přiřazen geograficky nejbližší byt s kupní cenou z dat ČÚZK, tedy byt, který se nacházel maximálně ve vzdálenosti do 500 metrů od bytu z dat ČS. Vzdálenost mezi byty byla určena s využitím přesné polohy dané GPS souřadnicemi. Geografická blízkost ovšem nestačila pro utvoření dyád. Mimo samotnou vzdálenost byly nejbližší dvojice bytů definovány i podle dalších atributů (např. plocha bytu, typ konstrukce domu) a teprve poté byly kupní a odhadní ceny takto vytvořených dvojic bytů navzájem srovnány. Třetí kapitola
uvádí výsledky porovnání kupních a odhadních cen rovněž na spojených datových souborech se zachováním těch proměnných (atributů), které se vyskytovaly v obou datových souborech; jednotková cena bytu (cena na m2) pak byla na spojeném souboru vysvětlována pomocí regresních modelů, a to včetně využití interakčních proměnných. Čtvrtá kapitola shrnuje zjištění předcházejících kapitol a upozorňuje na limity a omezení provedených analýz a prezentovaných výsledků.

Autoři jsou si vědomi toho, že propojení obou datových souborů 1:1 a hodnocení pouze identických bytů by bylo jednoznačně metodologicky nejčistší a nejméně zpochybnitelné (na druhé straně by vzorek analyzovaných bytů byl pravděpodobně výrazně menší). Problémem bylo, že jednoznačný identifikátor umožňující takové propojení obou datových souborů nebyl k dispozici v datech ČÚZK ani v datech ČS. Výše popsané alternativní metodologické
přístupy s sebou nutně nesou určité nepřesnosti a z toho plynoucí možné vychýlení výsledků. Mimo jiné proto však bylo zvoleno více přístupů, abychom ověřili, že závěry založené na jednom přístupu se v zásadě shodují se závěry založenými i na jiných přístupech, případně kde se rozcházejí.

Attachments:
Download this file (studie2_final.pdf)Faktory nadhodnocení odhadních cen[Faktory nadhodnocení odhadních cen]1594 kB