Main content

Vývoj cen bydlení a jejich nadměrná volatilita se staly jedním z hlavních faktorů v pozadí růstu sociálních nerovností (zejména těch majetkových) a faktorů ohrožujících udržitelný hospodářský růst. Navzdory tomu, ekonomie bydlení dosud nedokázala vysvětlit mnohé příčiny nadměrné cenové volatility. Tento projekt si klade za cíl ukázat přínos z aplikace nového koncepčního rámce, nazývaného „pragmatická ekonomická sociologie“, pro porozumění vývoje trhu a cen bydlení. Konkrétně se (s využitím kvantitativní i kvalitativní sociologie) zaměří na analýzu dopadu (1) mezigeneračních finančních a majetkových transferů uvnitř rodiny a (2) investičního chování drobných rezidenčních investorů na poptávku po bydlení a vývoj cen bydlení (jejich volatility). Bude také (3) empiricky testovat různé způsoby, jak spolehlivě měřit (iracionální) sentiment na trhu bydlení, a studovat dopady na poptávku po bydlení. Hlubší a intenzivnější zapojení sociologické teorie a metod do studie ekonomických procesů může odhalit skryté příčiny současných a dosud nepochopených trendů na trhu bydlení.

Grantový projekt je podpořen Grantovou agenturou ČR pod číslem 23-07371S. Jedná se o standardní grantový projekt s datem zahájení řešení 1.1.2023 a datem ukončení řešení 31.12.2025. Hlavním řešitelem je Doc. Ing. Mgr. Martin Lux, Ph.D.

Projekt se zaměřuje na to jak veřejné a soukromé diskurzy dluhu stejně jako praktické využívání půjček ovlivňuje občanství těch, kteří jsou předlužení. K občanství přistupujeme jako k multidimenzionální, vnitřně hierarchizované legální a společenské instituci, která může být velmi nerovnoměrně přiznávána i nárokována. Skrze zkoumání reprezentace, aktérství a subjektivity lidí, kteří mají problémy se splácením půjček je naším cílem porozumět hierarchizaci, k níž ve spojitosti s dluhem dochází. Využíváme pojem "dluhové systémy" (debt circuits), abychom zdůraznili dynamickou a procesuální dimenzi dluhu, zahrnující nejen toky peněz, ale i významů a emocí, které proudí v sítích, které vznikají mezi dlužníky, věřiteli, veřejnými institucemi, technologiemi a objekty. V projektu budeme analyzovat (1) vývoj legislativního rámce a veřejné a policy diskurzy (2) lokální dluhové systémy a způsoby, jak se promítají do občanství skrze případové studie ve třech obcích (3) osobní narativy dlužníků a způsoby jak ve vztahu k dluhům utvářena jejich reprezentace, aktérství a subjektivita.

Grantový projekt je podpořen Grantovou agenturou ČR pod číslem 20-04863S. Jedná o standardní grantový projekt s datem zahájení řešení 1.1.2020 a datem ukončení řešení 31.12.2022. Hlavním řešitelem je Mgr. Tomáš Hoření Samec, Ph.D. a spoluřešitelé/spoluřešitelky jsou Mgr. Anja Decker, Mgr. Lucie Trlifajová, Ing. Mgr. Martin Lux Ph.D. a Ing. Petr Sunega.