Main content

Naše oddělení a Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., si Vás dovolují pozvat na online tiskovou konferenci k výsledkům výzkumu „Dráhy bydlení mileniálů“, která se uskuteční ve čtvrtek 18. 2. 2021 od 10:00 hodin prostřednictvím platformy Zoom.

Cílem konference je prezentovat výsledky z dotazníkového šetření ukončeného v prosinci 2020 mezi mladými lidmi ve věku 18 - 35 let, kteří dlouhodobě žijí v Praze, Pardubicích, Brně a Olomouci - tedy v těch českých městech, která patří do skupiny obcí, kde se finanční dostupnost bydlení v posledních letech z důvodu růstu cen nemovitostí snížila nejvíce.

Pro zaslání přístupových údajů se prosím registrujte prostřednictvím odkazu ZDE nebo na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hlavní otázky a podrobnosti najdete v pozvánce (viz odkaz níže).

Attachments:
Download this file (TK_pozvánka.pdf)Pozvánka na tiskovou konferenci[Pozvánka na tiskovou konferenci]150 kB

Ve dnech 9. – 11. 5. oddělení Socioekonomie bydlení Sociologického ústavu AV ČR v.v.i. organizovalo mezinárodní workshop pro začínající výzkumné pracovníky a pracovnice New Housing Challenges: Families and Financialization podpořený z prostředků Akademie věd České republiky a v rámci pracovní skupiny Housing and Family Dynamics výzkumné sítě ENHR (European Network for Housing Research).

V rámci řešení projektu "Tržní selhání v kontextu sociálního bydlení jako služby obecného hospodářského zájmu" podpořeného Technologickou agenturou ČR se nám podařilo získat osvědčení o uznání Certifikované metodiky výzkumu, vývoje a inovací s názvem "Metodika identifikace tržního selhání v oblasti bydlení".

Attachments:
Download this file (certifikovana_metodika_tacr.pdf)certifikovana_metodika_tacr.pdf[Osvědčení o uznání certifikované metodiky výzkumu, vývoje a inovací]59 kB

logo strategie v2loga seb sou cerge

V úterý 31. 10. 2017 se v Akademickém konferenčním centru uskutečnil workshop pořádaný oddělením Socioekonomie bydlení Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., v rámci strategie AV21 s názvem „Jsem v důchodu, chci dožít ve svém, ale chci větší penzi, než mi dává stát". Workshop se zaměřoval na roli vlastního bydlení jako aktiva sloužícího ke zvýšení příjmu domácností v důchodovém věku a zúčastnili se ho finanční specialisté, zástupci České bankovní asociace, České národní banky, zástupci tří ministerstev (Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva financí), Státního fondu rozvoje bydlení, právníci i akademici věnující se tomuto tématu u nás i zahraničí. Během workshopu významní zahraniční experti (prof. Richard Ronald z University of Amsterdam a dr. Jozsef Hegedüs z Metropolitan Research Institute v Budapešti) seznámili účastníky s fungováním finančních a investičních modelů tzv. housing (asset) based welfare v jiných evropských zemích, zejména ve Velké Británii a v Maďarsku. Cílem workshopu pak bylo diskutovat možnosti i případná rizika uplatnění inovativních finančních nástrojů, které využívají vlastní bydlení pro finanční zajištění ve stáří, v České republice.

logo strategie v2loga seb sou cerge

V úterý 31. 10. 2017 se v Akademickém konferenčním centru v Husově ulici 4a na Praze 1 uskutečnila tisková konference s názvem „Jsem v důchodu, chci dožít ve svém, ale chci větší penzi, než mi dává stát“. Tiskovou konferenci uspořádalo oddělení Socioekonomie bydlení Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. Na konferenci vystoupili zástupci oddělení Socioekonomie bydlení - Ing. Mgr. MartinLux, Ph.D. a Mgr. Martina Mikeszová, Ph.D.

logo strategie v2loga seb sou cerge

V úterý 24. 11. 2015 se v Akademickém konferenčním centru uskutečnil kulatý stůl pořádaný oddělením Socioekonomie bydlení Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. jako jedna z aktivit v rámci strategie AV21, s názvem Role soukromého sektoru v zajištění sociálního bydlení: hledání společného jmenovatele. Cílem kulatého stolu bylo posílit komunikaci při přípravě i naplňování záměrů týkajících se sociálního bydlení v ČR, otevřeně diskutovat o inovacích využívajících soukromý nájemní bytový fond pro účely sociálního bydlení v zahraničí i u nás a nalézt minimální společný jmenovatel pro nastavení podobného systému v naší zemi, který by mohl rychle pomoci potřebným.

logo strategie v2loga seb sou cerge

V úterý 24. 11. 2015 se v Akademickém konferenčním centru uskutečnila tisková konference pořádaná oddělením Socioekonomie bydlení Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. jako jedna z aktivit v rámci strategie AV21, s názvem Češi na trhu bydlení a jak řešit bytovou nouzi: Sociální bydlení jinak. Na konferenci vystoupili zástupci oddělení Socioekonomie bydlení - Martin Lux, Ladislav Kážmér a Tomáš Samec, a také zahraniční expert na problematiku sociálního bydlení Pascal De Decker z Belgie a Alena Vosáhlová z neziskové organizace Romodrom o.p.s.

Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. a Magistrát města Brna si Vás uspořádali diskusní setkání na téma "Bydlení a senioři". Tématem diskuse byly mimo jiné následující otázky:

V jakých podmínkách bydlí brněnští občané starší 65 let?

Jak jsou se s vým bydlením spokojeni?

Jaké jsou jejich názory na nové formy bydlení, jako jsou například sdílené byty?

A jak se k novým formám bydlení staví město Brno i soukromí majitelé domů a bytů?

Kompletní pozvánka včetně programu a seznamu prezentujících je k dispozici níže.

Článek M. Luxe na iHNED.cz ze 14. 5. 2014 "Je koupě bytu opravdu tou nejlepší investicí?"

Dne 27. 3. 2014 proběhla v Akademickém konferenčním centru tisková konference k prvním výstupům z výzkumu Postoje k bydlení v ČR 2013. Výzkum proběhl v září až listopadu 2013 na vzorku 3003 respondentů. Jednalo se o kvótní výběr, kvóty byly stanoveny tak, aby byly výsledky reprezentativní pro celou populaci ČR. Konference proběhla zejména za účasti zástupců médií, cílem byla prezentace výsledků zajímavých pro širší veřejnost, nikoliv výsledků testování vědeckých hypotéz. Podrobnější informace o výzkumu včetně tiskových zpráv ke stažení jsou k dispozici v sekci Realizované výzkumy.

Článek M. Luxe na iHNED.cz z 31.10.2012 "Důchodcům v nouzi by pomohly obrácené hypotéky".

Článek M. Luxe v Respektu z 12.5.2013 "Náš systém je štědrý".

Článek M. Luxe na iHNED.cz z 8.1.2013 "Mírný růst cen bytů nemusí trvat dlouho".