Main content

bydlení mladých v době krize titulka thumbVydali jsme publikaci Gibas, P. a kol. 2022. Bydlení mladých v době krize. Praha: Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. 112 s. ISBN 978-80-7330-390.

Jednou z řady krizí, které v současnosti čelí – nejen česká – společnost, je i krize bydlení. Ceny bytů a domů, ale i nájmů raketově rostou a bydlení se stává stále hůře dostupným. Možnost pořídit či zajistit si bydlení se přidává k řadě dalších omezení, jež se propisují do již existujících společenských nerovností a dále je prohlubují. Zároveň se nedostupnost bydlení stává palčivým problémem zejména, i když nikoli výhradně pro mladé lidi, kteří se ocitají v životní situaci, kdy chtějí či potřebují bydlet – sami či v rámci zakládané rodiny.

Jak na tuto skupinu tzv. mladých dospělých dopadá krize bydlení? Jak se k bydlení staví, jak si jej představují a plánují? A jak do představ a plánů promlouvá právě rostoucí nedostupnost bydlení? Jak tato nedostupnost ovlivňuje představy o tom, kdo je a kdo má být za zajištění bydlení zodpovědný? A jak jsme se do situace krize bydlení vůbec dostali a jak na ni reagujeme, ať již jako společnost, nebo jako jednotlivci?

Na tyto a podobné otázky odpovídá kniha určená nejen odborné, ale hlavně širší poučené veřejnosti. Představuje výsledky několikaletého sociologického výzkumu přístupným jazykem tak, aby byla zajímavá jak pro odborníky, tak pro zainteresovanou veřejnost, jako je novinářská obec, studující (na vysokých školách), politická reprezentace a státní správa či samospráva, ale také všichni ti, kteří mají zájem porozumět současné situaci krize bydlení a tomu, jak dopadá (nejen) na mladé lidi.

Celá publikace je volně ke stažení na níže uvedeném odkazu.

Attachments:
Download this file (gibas_a_kol-bydleni_mladych_v_dobe_krize.pdf)Bydlení mladých v době krize[Bydlení mladých v době krize]4276 kB

studie2 final titulka thumbVydali jsme studii Sunega, P., P. Kubala, M. Lux, M. Macek 2021. Faktory nadhodnocení odhadních cen: analýza rozdílů mezi kupními a odhadními cenami bytů v roce 2019. Praha: Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. 41 s. ISBN 978-80-7330-393-8. Studie je výstupem z projektu „Zvýšení transparentnosti hypotečního trhu v ČR rozšířením datové základny pro sledování a odhad cen nemovitostí“ podpořeného Technologickou agenturou ČR (TAČR) pod číslem TL03000212 a byla vydána za finanční podpory Strategie AV21.

Jejím obsahem je porovnání výše kupních a odhadních cen bytů v roce 2019 a analýza hlavních faktorů vysvětlujících případné rozdíly mezi nimi. Kupní ceny byly získány z evidence Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (dále jen ČÚZK), odhadní ceny pak ze zdrojů České spořitelny, a.s. (dále jen ČS), která byla zároveň aplikačním garantem projektu. Tato část studie úzce navazuje na svou první část s názvem „Datové zdroje pro srovnání kupních a odhadních cen nemovitostí“, která zahrnovala detailní představení a popis struktury obou datových zdrojů použitých pro analýzu. Cílem této části studie je především pokusit se odpovědět na otázku, jaké byly hlavní faktory v pozadí rozdílů mezi kupními a odhadními cenami bytů v ČR v roce 2019, v jakých segmentech trhu se tyto rozdíly projevovaly nejvíce a jaké by mohly být potenciální důvody těchto rozdílů.

Celá publikace je volně ke stažení na níže uvedeném odkazu.

Attachments:
Download this file (studie2_final.pdf)Faktory nadhodnocení odhadních cen[Faktory nadhodnocení odhadních cen]1594 kB

studie1 final titulka thumbVydali jsme studii Sunega, P., P. Kubala, M. Lux, M. Macek 2021. Datové zdroje pro srovnání kupních a odhadních cen nemovitostí. Praha: Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. 91 s. ISBN 978-80-7330-392-1. Studie je výstupem z projektu „Zvýšení transparentnosti hypotečního trhu v ČR rozšířením datové základny pro sledování a odhad cen nemovitostí“ podpořeného Technologickou agenturou ČR (TAČR) pod číslem TL03000212 a byla vydána za finanční podpory Strategie AV21.

Její náplní je popis a definice dat o nemovitostech (včetně odhadních cen) sbíraných jedním z hlavních poskytovatelů hypotečních úvěrů v ČR, Českou spořitelnou, a.s., a popis a definice dat o nemovitostech (včetně kupních cen) shromažďovaných a evidovaných ČÚZK. Cílem této části studie je upozornit na problémy spojené se sběrem dat i jejich analýzou; například poukázat na možnosti jejich propojení s dalšími (externími) daty nebo na problémy s jejich filtrací, čištěním.

Studie je volně ke stažení na níže uvedeném odkazu.

Attachments:
Download this file (studie1_final.pdf)Datové zdroje pro srovnání kupních a odhadních cen nemovitostí[Datové zdroje pro srovnání kupních a odhadních cen nemovitostí]2155 kB

private rental housing 2017 thumbVyšla nová publikace Hegedüs, J., M. Lux, V. Horváth (eds.) 2017. Private Rental Housing in Transition Countries. London: Palgrave Macmillan, jejímž spolueditorem a jedním z autorů je Martin Lux.

Knihu lze objednat prostřednictvím the Palgrave Macmillan e-shop.

This book presents an overview of private rented housing in selected new EU member states and other transition countries – a topic scarcely researched to date, as it is largely part of the informal economy, and consequently often invisible to official statistics. Part I presents the private rented sector in Western and Northern European countries, the history of private renting under socialism in Central and Eastern Europe, and thematic issues such as restitution and marginalized groups depending on privately rented housing. Part II provides a series of country case studies from the Central and East European region. Part III concludes with chapters on the possibility of utilizing the private rental sector in affordable housing provision through good practices in both old and new EU member states, and sets out to further the housing policy debate on European housing regimes. This unique edited collection will be of great value to scholars of and practitioners involved in housing policy and economics, urban development, international relations, politics, economics and sociology.